Empatia to sposób towarzyszenia, pełnej skupienia obecności oraz słuchania drugiej osoby, aby za jej słowami, niezależnie od ich treści, odnajdywać uczucia i stojące za nimi ważne dla tej osoby potrzeby.” Marshall Rosenberg


It’s very simple but not easy…


Działalność Marshalla Rosenberga, twórcy NVC ( Nonviolent Communication, po polsku Porozumienie bez Przemocy) stała się dla mnie odpowiedzią, na to, jak możemy wspierać relacje w domu, w pracy, w szkole. Wcześniej zastanawiałam się, dlaczego pomimo nawet najlepszych intencji czasem nam nie wychodzi. Dlaczego nie dogadujemy się z partnerem, dziećmi, szefem, współpracownikami, chociaż zależy nam na tym? Odpowiedzią dla mnie jest postawa empatyczna rozumiana jako uważność na to, co jest dla mnie i dla drugiej osoby ważne oraz szukanie sposobów na to, by w naszych działaniach, brać to pod uwagę. 

Stale się w tym ćwiczę oraz zapraszam do tych ćwiczeń innych, bo tak rozumiana empatia jest jak mięsień, nad którym można pracować. 

Usłyszenie i zobaczenie w tym, co mówimy lub robimy, uczuć i potrzeb, uwzględnienie ich, pozwala nam komunikować się w skuteczny sposób w każdym miejscu, w domu, w szkole i w pracy. Świadomość i odwaga w wyrażaniu siebie prowadzą do autentyczności i efektywności w życiu prywatnym i zawodowym. 


Jeśli interesuje Was temat NVC, polecam stronę organizacji założonej przez Marshalla Rosenberga Center for Nonviolent Communication https://www.cnvc.org